Mitoloji

Odysseus Efsanesi – “Tanrıların On Yıl Süren Öfkesi”

Odysseus Efsanesi

Troya’nın canice katledilişinden sonra, hayatta kalan Homeros’un İlyadası’ndaki Yunan komutanları ve birlikleri kazandıkları savaş sonrasındaki yolculuklarının pek de keyfini çıkaramadı.

Tanrılar kızgındı zira çoğu Yunanlılar kentin yağmalanması sırasında kutsal şeylere saygısızca davranmıştı. Özellikle Athena’nın tapınağını yağmalamalarından sonra Tanrıça öfkeden deliye dönmüş ve Poseidon’dan öç almak için yardım istemişti. Poseidon yardım etmeye karar verdi ve Yunanlılar en yüce tanrılardan biri olan Poseidon’un gazabıyla karşı karşıyaydı. Az sayıda Yunan evine engelsiz bir şekilde dönmüştü. Yolculuğu en engebeli ve Truva savaşı kadar uzun süren Odysseus ve adamlarıydı.

Odysseus Efsanesi: Poseidon’un Öfkesi

Odysseus’un karısı Penelope Athena’ya kocası geri dönsün diye adaklar adıyor, dualar ediyordu en sonunda Athena Odysseus’a acıdı ve deniz tanrısına gitti. Ancak Deniz Tanrısı Poseidon’un tek gözlü canavar “Kyklop” olan oğlunu, adamlarını yediği ve canını kurtarmak için gözünü deşen Odysseus’u affetmeyecekti.  Poseidon’un gazabına uğramaya devam eden Odysseus Akdeniz’in ve Ege’nin en kuytu köşelerine gitmeye zorlandı. Bu zorlu yolculuğunda karşısına gemi kazaları, sesleriyle büyüleyen Sirenler’e kadar birçok tuhaf yaratık ve tehlikeli insan çıkmaya devam etmekteydi.

Odysseus Kentine Dönüyor

Odysseus efsanesinde Odysseus nihayet yurduna döndüğünde, evinin bu yolculuktan sağ çıkamayacağını düşünen, karısıyla evlenmek isteyenler tarafından kuşatıldığını gördü. Karısı ve oğlu Telemakhos Odysseus’un öldüğüne herkes öyle söylese dahi inanmamışlardı. Ve Penelope onunla evlenmek isteyenlere dokuma halısını bitirdiğinde birini seçeceğini söylemişti. On yıl boyunca da kocasının geri gelecek umuduyla, evlenmek istemediğinden her gün dokumayı bitirir, geceleri dokuduğu halıyı sökerdi. Odysseus sarayına geri döndüğünde dilenci kılığına girmişti, sarayının halini karısının hayranlarıyla dolduğunu görünce, geldiğini henüz kimseciklere söylemedi. Neyse ki köpeği onu ilk görüşte tanıdı ve oğlu Telemakhos köpeğinin bu halini görünce o dilencinin babası olduğunu anladı ve babasıyla iş birliği yaptı. Annesine babasının yayından oku kim çekebilirse ve delikten kim geçirirse onunla evleneceğini söylemesi gerektiğini söyledi. Penelope de tam olarak böyle yaptı.

Yarış anı geldiğinde kimse Odysseus’un okunu çekemedi, dilenci kraliçeden izin istedi. Ve tek denemesinde oku çekti ve geçirilmesi gereken yerden ustalıkla geçirdi. Herkes Odysseus’un dilenci olduğunu ve geri döndüğünü o an anladı. Denizin üstünde geçirdiği on yılın ardından bu son zorluğunda üstesinden gelen Odysseus, adamları öldürerek sadık karısı Penelope’yle yeniden bir araya geldi.

Kaynak:

  • Homeros Odysseus Destanı
  • Film- Ulyis’in Maceraları