Mitoloji

Japon Mitolojisi -Şintoizm Panteonu ve Ana Tanrıça Amaterasu

Japon Mitolojisi, Japon halkının inandığı mitler ve efsanelerdir. Halkların ilkel çağdaki inançları genellikle etkisini yitirse de Japonların dini olan Şinto inancı günümüzde bile geçerliliğini korumaktadır. Hıristiyanlık dünyada yayılırken Japonya’ya da uğramıştır ancak Şinto dini Hıristiyanlığa meydan okumuş ve yerini korumuştur. Japonya halkı içlerine, Şinto dininin yanına sadece Budizm’i kabul etmiş, Budizm dininin içeriğini çoğunlukla kendilerine almış ancak kültür ve geleneklerine uymayan kısımlarını kendilerine uyarlamışladır.

Şintoizm

Şintoizm, Şamanizm inancına oldukça benzemektedir. Doğada her şeyin ruhu vardır. Ve ibadet edilen ruhlara “kami” denmektedir. Rüzgar, yağmur, yıldırım, güneş, ay, bereket gibi sekiz milyon tanrı vardır. Bunun yanında ormanı, ağacı, dağı ve daha birçok yeri koruyan küçük ruhlarda vardır. Doğada her şey bir ruha sahiptir. Şamanizm’de olduğu gibi Şintoizm’de de ataların yeri oldukça önemlidir. Atalar öldükten sonra ruhu yaşamakta ve doğaya karışmaktadır…

Japon Mitolojisi ’nde Yaratılış Miti – İzanami ve İzanagi

Başlangıçta evrenin, parçacıklar kendiliğinden harekete geçip, muazzam bir bulut yaratana kadar bir kaos halinde veya sesin olmadığı farklılaşmamış bir madde halinde var olduğu söylenir. Bu bulutun tepesi gökyüzü haline gelmiş ve aydınlıkla belirginleşmiş, tabanı ise karaların olmadığı şekillenmemiş bir durumda ve karanlık kalmıştır. Üç tanrı (kami), kendiliklerinden gökyüzünde ortaya çıkmışlar sonra iki tanrı daha kamışlardan doğmuşlardır. Sonra iki tanrı daha doğmuş, bundan sonra da İzanagi ve İzanami’nin de içinde bulunduğu beş erkek-dişi tanrı çifti daha doğmuştur. İlk beş tanrı, İzanami ile İzanagi’ye yaratım işine devam etmeleri talimatını vermiş ve işlerinde yardımcı olması için mücevherlerle bezenmiş güzel bir mızrak armağan ermişlerdir.

İzanami ile İzanagi, gökyüzünü şekillenmemiş yeryüzüne bağlayan Yüzer Gökyüzü Köprüsü’ne gidip, ilksel suları seyretmeye başladılar. Ve birlikte Japon adalarını yarattılar. İzanami vücudunun bir parçasının boş kaldığını fark etti. İzanami ve İzanagi böylelikle birlikte oldu. Birlikteliklerinin sonucunda olan yavru çok çirkin ve kötü şekillenmişti bu yüzden onu ilk sulara terk ettiler. Ve birlikte tanrıları yaratmaya devam ettiler.

Ana Tanrıça Amaterasu

Japon Mitolojisi ‘nde en önemli tanrı Ana Tanrıça Amaterasu’ydu. Ve diğer en önemlileri erkek kardeşleri Tsukuyomi ve Susanowa’ydı.  Aralarında bir tür gökyüzü savaşı gerçekleşmişti. İlk başta Amaterasu güneş ve göğün hükümdarı oldu, kocası ve kardeşi Tsukuyomi, yiyecekleri burnundan, ağzından ve anüsünden çıkararak üreten besin tanrıçasından iğrenip onu öldürene kadar çift, gökyüzünü paylaştı. Bu harekete kızan tanrıça kardeşinden ayrılıp, gece ile gündüzü farklı gerçeklikler haline getirdi.

Amaterasu’nun diğer kardeşi Susanowa ile arası hiçbir zaman iyi olmamıştı. İzanagi gökyüzünü terk etmesi gerektiğini söylediğinde Susanowa, güya veda etmek için kız kardeşine gitti. Orada Susanowa’nın kız kardeşinin gerdanlığından beş kadın doğurmasını ve Amaterasu’nun erkek kardeşinin kılıcından üç kadın doğurmasını sağlayacak şekilde “tohum” değiştokuşu yaptılar. Bir süre geçtikten sonra ve çocuklar üzerinde sahiplik tartışmaları başladıktan sonra Susanowa, Amaterasu’ya düşman olup, pirinç tarlalarını yok etti ve hizmetkarlarına saldırdı. Amaterasu, Susanowa’nın öfkesinden kaçıp bir mağaraya saklandı, böylece dünya güneşten mahrum kaldı. Diğer tanrılar, kendi güzelliğinin cazibesine kapılacağı bir ayna kullanarak dışarı çıkmaya ikna ettiler. Susanowa sürgün edildi fakat sonunda kız kardeşine kutsal kılıcını geri vererek onunla barıştı.

Japon Mitolojisi Şinto Panteonu – Şinto Tanrıları (Kami)

 • Amaterasu: Güneş Ana Tanrıçası, kısmen imparatorla olan bağlantısından dolayı, Şinto’nun fiilen baş tanrısıdır.
 • Uzume: Kutsal Uyarıcı Dişi, Şafak ve Eğlence Tanrıçası
 • Hachiman: Savaş Tanrısı
 • İnari: Pirinç ve Bereket Tanrıçası
 • İzanagi ve İzanami: Yaratıcı çift
 • Ninigi: İlk Hükümdar ve ilk Japonya İmparatoru’nun atası
 • Omoikane: Bilgelik Tanrısı
 • Owatatsumi: Ejderha Deniz Tanrısı
 • Raijin: Fırtına Tanrısı
 • Susanowa: Fırtına Tanrısı ve Deniz Tanrısı, aynı zamanda Amatera’nun kardeşi ve rakibi
 • Tenjin: Öğrenme Tanrısı
 • Tsukuyomi: Ay tanrısı ve Amaterasu’nun kardeşi